Metoda wypalanych modeli jest zwana metodą traconego wosku, a także odlewaniem precyzyjnym, służy do wykonywania elementów o skomplikowanych kształtach.

Technologia ta należy do najstarszych technologii odlewniczych, wykonywano nią narzędzia, broń i ozdoby. Otrzymane w ten sposób odlewy charakteryzowały się dużą gładkością powierzchni, dokładnością i precyzją wykonania. Nierzadko otrzymane odlewy wymagają jedynie szlifowania, bądź polerowania, dzięki czemu możemy znacznie zmniejszyć koszty w porównaniu do innych form odlewania wymagających znaczniej obróbki skrawaniem.  Współcześnie metoda ta znalazła zastosowanie w wielu gałęziach produkcji zarówno artystycznej, jak i przemysłowej. Z powodzeniem możemy szukać jej w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, motoryzacyjnym a nawet kosmicznym.


Odlewanie przy pomocy metody wypalanych modeli

Pierwszy etap polega na stworzeniu oryginalnego modelu z wosku uwzględniając skurcz odlewniczy (Można użyć również gliny, żywicy, smoły, bądź innego materiału). Następnie należy zaprojektować i zmontować układ wlewowy. Model wraz z układem wlewowym okleja się specjalnie spreferowanym gipsem lub masą ogniotrwałą. Po zastygnięciu formy umieszcza się ją w piecu w celu utwardzenia powłoki, przy okazji usuwa się wosk z jej wnętrza. (Odzyskany wosk można użyć ponownie do wykonania innego modelu) Po wyjęciu formy z pieca należy  odstawić ją do ostygnięcia, a następnie przetestować drożność formy, oraz zlokalizować ewentualne pęknięcia i nieszczelności. W tym celu wlewa się do formy wodę. Jeśli w formie występują pęknięcia lub nieszczelności, można taką formę naprawić poprzez naklejenie grubych plastrów gipsu i powtórzyć proces utwardzania w piecu. Przed zalaniem formy ciekłym metalem należy ją podgrzać w piecu, w innym wypadku forma pękłaby w skutek dużej różnicy temperatur. Po zalaniu pozostawia się ją do ostygnięcia, żeby można uwolnić odlew poprzez rozbicie skorupy formy przez młotkowanie lub piaskowanie. Od otrzymanego odlewu odcina się układy wlewowe, w celu wykończenia odlewu obrabia się jego powierzchnie.